Jeftini letovi do Nemačke – preporuke za put u Dizeldorf

Da li vam je ikada palo napamet da za cenu dva pića u kafiću možete kupiti povratnu avio kartu do Nemačke? Zasigurno nije, ali nama se to desilo i zahvaljujući povratnoj avionskoj karti po ceni od 5 evra završili smo u Nemačkoj – ovog puta to je bio Dizeldorf.

Na ovako jeftinu kartu teško da ćete naleteti, ali bez obzira na to, donosimo priču o tome zašto je super otputovati u Nemačku na nekoliko dana, šta videti i koje su najbolje opcije za putovanje.

Ono što je za početak važno znati je da avionsku kartu iz našeg regiona do Nemačke uglavnom možete kupiti za oko 30 do 100 evra.

Ryanair Nemačka
Let Ryanairom do Nemačke

Uz ovako jeftine letove iz regiona, u bilo kom trenutku možete da zapalite na produženi vikend u nekom nemačkom gradu.

Jeftini letovi iz Srbije

Nije tajna da su letovi sa beogradskog aerodroma višestruko skuplji od polazaka iz Temišvara, Budimpešte ili Niša, ali kada su u pitanju avio karte do Nemačke, tu nekako ovo pravilo ne važi. Zavisno od perioda godine direktni letovi iz Beograda do Hanovera ili Berlina koštaju između 50 i 90 evra, što je, imajući u vidu da nemate veće troškove za transfer do odlaznog aerodroma, sasvim pristojna cena.

Dizeldorf
Dizeldorf

Letovi do Nemačke donedavno su bili mogući i iz Temišvara, međutim, aktuelni letovi sa ovog aerodroma nisu direktni i samim tim nisu baš povoljni ukoliko pogledamo cene direktnih povratnih letova iz Niša do Nemačke koje se kreću od 25 do najviše 50 evra.

Avio karta do Dizeldorfa

Kupovinom avio karte do Dizeldorfa otvara vam se mogućnost da otputujete, uz Dizeldorf, i u Keln, Dortmund, Bon, Ajndhoven, pa čak i Amsterdam po vrlo pristupačnim cenama.

Avionska karta do Dizeldorfa ili gradova u blizini koštaće vas od 30 evra pa naviše, zavisno od toga da li letite iz Beograda ili Niša.

Dizeldorf
Standehaus park

Produženi vikend u Nemačkoj

Kada je put ka Nemačkoj potpuno otvoren uz prilično niske cene avio karata, produženi vikend u nekom od gradova na zapadu zemlje deluje vrlo primamljivo. Pitanje je šta ste do sada čuli o Dizeldorfu? Da li je vredno odlaska? Pre našeg putovanja mislili smo da će nam biti dosadno i u planu smo imali dnevne odlaske do Kelna i Amsterdama, a na kraju proveli sve dane u Dizeldorfu jer je grad jako zanimljiv.

Nakon cene avionskih karata, važno je znati da od aerodroma Weeze, na koji sleće najveći broj low cost letova, do Dizeldorfa možete putovati autobusom ili vozom. Od samog aerodroma do malog mesta Weeze saobraća autobus sa polascima na svakih pola sata-sat, pa vas nakon vožnje od nekih petnaestak minuta, čeka voz kojim se do Dizeldorfa putuje još sat vremena. Ukupna cena za put od aerodroma do grada u jednom pravcu je između 15 i 20 evra.

Šta posetiti u Dizeldorfu?

U vreme našeg boravka u Dizeldorfu je bilo prilično hladno sa temperaturom i do minus 10 stepeni. Uprkos tome, boravak u ovom gradu je bio prilično zanimljiv i zaslužuje svaku preporuku za posetu.

Altstadt
Kvart Altstadt noću

Grad Dizeldorf je mesto koje se nalazi na zapadu Nemačke i jedan je od nekoliko ekonomskih, transportnih, političkih ali i kulturnih centara države. Sa oko 600 hiljada stanovnika nalazi se na sedmom mestu gradova u Nemačkoj po broju stanovnika, ali upravo zbog jake ekonomije predstavlja mesto broj jedan na listi najbogatijih i najrazvijenijih gradova Nemačke.

Parkovi i šetnja po gradu

Izuzetno dobra stvar u Dizeldorfu je što širi centar grada možete obići pešice, a lokacije van centra uz korišćenje metroa ili sistema javnog gradskog prevoza koji i tokom dana i noći vrlo dobro funkcioniše. To vam pruža mogućnost da lagano obilazite parkove i pešačke zone.

Dizeldorf
Japanska bašta u Nordparku

Parkova u Dizeldorfu je zaista mnogo, ali oni koje ne bi trebalo da zaobiđete su Wildpark, Standehaus park, pored koga se nalazi i Muzej savremene umetnosti i Nordpark u kome je smeštena poznata Japanska bašta. Generalno, Dizeldorf je grad koji je, osim što izlazi na Rajnu, ispresecan mnoštvom parkova, potoka i malih jezera, tako da ćete kroz parkove svakako prolaziti.

Statue u Dizeldorfu

Ono što vam sigurno neće promaći u celom gradu jesu skulpture na postoljima otprilike 3-4 metra iznad zemlje i to na najrazličitijim lokacijama. U pitanju je skup skulptura koje se postavljaju po gradu još od 2001. godine, a cilj je da kroz njih budu prikazani obični građani Dizeldorfa i načini na koje oni provode vreme van svojih kuća.

Altstadt

Samo ime Altstadt znači da je u pitanju stari deo grada, ali je za turiste mnogo primamljivije kada vam kažu da je ovo “najduži bar na svetu” i to baš zato što se u samo nekoliko uličica nalazi više od 300 barova, pabova i noćnih klubova. Verovatno ni u jednom gradu nećete naći veću zonu za zabavu na ovako malom prostoru.

Altstadt Nemačka
Jedan od pabova u ovom delu grada

Naravno, Altstadt nije samo noćno mesto, već ga treba obići i tokom dana i uz neko pivo izblejati pored Rajne. Muzike i veselih ljudi ima uvek, to je važno.

Rheinuferpromenade

Sjajan je užitak, čak i usred februara, opustiti se na promenadi pored Rajne uz pivo i gledati zalazak sunca. Tokom leta je osećaj sigurno još bolji. Cela oblast oko Rajne koja je uređena za šetnju u Dizeldorfu se nalazi na desnoj obali reke pa je tokom celog dana sunčana i idealna za šetnju.

Dizeldorf
Rheinuferpromenade

Neki kažu da ih pogled odavde tokom leta podseća na neke mediteranske prizore, što mi nismo uspeli da vidimo u sred zime, ali ono što je sigurno je da vas u ovom delu grada čeka veliki broj kafića, restorana, galerija i muzeja. Logično, cene pića i obroka na promenadi su blago više nego u centru grada.

Dizeldorf promenada
Zalazak sunca na Rajni

Odmah uz promenadu nalazi se i vrlo zanimljiv muzejski prostor Kunst im Tunel, tunel kojim se ranije odvijao saobraćaj, da bi kasnije nakon izgradnje novih saobraćajnica bio pretvoren u galerijski prostor.

Medienhafen
Medienhafen

Medienhafen

Takođe na obali Rajne, nalazi se velika dizeldorfska četvrt u kojoj živi svega oko 200 građana. Razlog je taj što je Medienhafen poznat kao korporativna oblast, sedište brojnih firmi i brendova, ali i medija, PR agencija, radijskih i televizijskih stanica, zbog čega i nosi ovaj naziv.

Medienhafen Dizeldorf
Poznate zgrade koje je projektovao Frenk Geri

Međutim, ono što u ovaj deo grada dovodi turiste jesu neobične građevine koje je najvećim delom dizajnirao američki arhitekta Frenk Geri. Njegovi radovi, dobrim delom i zgrade u Dizeldorfu, svetski su poznati i specifični zbog velikih zakrivljenih površina i često korišćenom metalu u eksterijeru. U Medienhafenu takođe možete pronaći i brojne noćne klubove koji se prostiru od ovog mesta pa sve do Altstadta.

Dizeldorf
Rheinturm

Uz Medienhafen, u ovoj oblasti nalazi se i Rheinturm, toranj visok 240 metara, koji ima ulogu predajnika za radio, TV i telefoniju, ali se ovde nalazi i restoran sa koga se pruža sjajan pogled na ceo Dizeldorf. Cena ulaznice je 9 evra, ali treba napomenuti da ako se odlučite za odlazak, bez ručka u restoranu, ovde nećete imati razloga da provedete više od 45 minuta. Fotkanje, uživanje u pogledu i to je to.

Street art – Kiefernstrase

Iako izgleda kao propali deo grada, za pravljenje fotki je ovo genijalna oblast jer je prepuna grafita – od trotoara pa sve do krovova zgrada i napuštenih vagona. Ulica nije velika, dugačka je svega nekoliko stotina metara, ali je zanimljiva za videti jer se na ovom mestu grafiti i murali smenjuju već punih 30 godina.

Dizeldorf
Murali i grafiti u Kiefernstrase

Muzeji u Dizeldorfu

Zapravo, vraćam se na rečenicu sa početka – kakve muzeje možete očekivati u Dizeldorfu za koji ste jedva čuli? Odgovor je odlične, prvenstveno zbog kvaliteta, a delom zbog toga što ne očekujete ovakve postavke i lokacije u manje-više malom nemačkom gradu. Kvalitet potvrđuje i činjenica da muzeje u Dizeldorfu godišnje poseti između milion i milion i po turista.

Geteov muzej važi za posećenije i popularnije kada je u pitanju Dizeldorf i svakako jedan od muzeja sa vrlo širokom postavkom kada je u pitanju Gete.

Sa druge strane, za ljubitelje filmske umetnosti tu je Muzej filma koji obuhvata priču i eksponate pune istorije filmske produkcije. Mnogi eksponati su interaktivni, pa se potrudite da ih ne čačkate previše jer će vas neke stvari jako iznenaditi. Inače, muzej je na samoj promenadi Rajne pa možete objediniti obilaske ove dve lokacije.

Aquazoo Dizeldorf
Aquazoo

I još dve stvari koje mogu biti jako interesantne su Akvarijum (Aquazoo) i dizeldorfski Muzej žrtava nacističkog režima. Akvarijum se nalazi na dvadesetak minuta vožnje metroom od Glavne železničke stanice, ali za jedan tako mali grad, imati ovakav akvarijum sa velikim brojem jedinki, čak i delom u koji ulazite i u kome su temperatura, okruženje, životinje i živi svet identični onom u prirodi, nije mala stvar.

Altbier

I ono najvažnije za provod i ono po čemu je Dizeldorf i cela oblast Vestfalija poznata je pivo “Altbier”. Kažu da poseta Dizeldorfu nije potpuna ako ne probate jednu od najpoznatijih vrsta nemačkih piva, čije ime u prevodu znači “Staro pivo”. Pivo je umereno, ima od 3.5 do 3.9 odsto alkohola, a zbog činjenice da samo par desetina pivara proizvodi ovu vrstu piva, jednostavno ga morate probati.

Altbier
Altbier pivo u Uerige pabu

Ukoliko se pitate gde probati, preporuka je jedan od najstarijih pabova u ovom delu Nemačke, poznati Uerige pab. Ovaj pab je tokom dana, a posebno večeri pun, pa će pronalazak stola biti malo teži, ali čim sednete, pivo vam stiže i nemojte se čuditi što nema naručivanja. Svima ide isto – Altbier.

Kada smo kod alkohola i provoda, važno je znati da noćni provod u Dizeldorfu ume da bude veoma dobar iako Nemačka ne važi za zemlju u koju idete ako želite ludački provod. U skladu sa tim, prihvatljivim cenama pića, opuštenim domaćinima u barovima i pop/dance ili rok i metal muzikom, provod u Dizeldorfu biće sasvim zadovoljavajući.

Hrana u Nemačkoj

Cene u Dizeldorfu

Kada su u pitanju cene hrane i pića, bez brige, jer one nisu mnogo više nego u Beogradu ili regionalnim prestonicama. Za jedan obrok u restoranima brze hrane treba izdvojiti od 5 do 10 evra i to za obrok od koga ćete se zaista najesti, dok u restoranima i kafićima ručak za dve osobe košta od 35 evra pa naviše. Naravno, kada je u pitanju hrana, izdvajaju se tradicionalne nemačke kobasice koje uglavnom idu uz pivo i koje možete kupiti na svakom koraku.

Cene piva i drugih alkoholnih pića uglavnom su slične onima u većim evropskim gradovima. Domaće pivo i Altbier koštaju od 3 do 5 evra, dok čašica žestine, koja je u Nemačkoj znatno veća nego u Srbiji, košta od 5 do 7 evra. U suštini, prilično prihvatljivo kada cene uporedimo sa cenama pića u evropskim klubovima i pabovima.

Dizeldorf

Dizeldorf – smeštaj

Smeštaj u Dizeldorfu je vrlo jeftin, posebno ako ga tražite preko AirBnB sajta. Cena za apartman sa dve sobe kreće se od 15 do 30 evra po danu, zavisno od lokacije. Primera radi, naš apartman bio je lociran na samo 5 minuta od Glavne železničke stanice, imao je dve spavaće i dnevnu sobu i koštao je 40 evra po danu, što kada se podeli na više osoba, bude prilično prihvatljivo. U poređenju sa drugim evropskim metropolama, smeštaj je prilično jeftiniji.

Dizeldorf

Generalno gledano, kada stavite na papir sve troškove puta u Dizeldorf i shvatite da za oko 200 evra možete provesti produženi vikend (3, 4 ili 5 dana) u Nemačkoj, to ne deluje nimalo loše.Sve što je potrebno uraditi je rezervisati let na vreme i u bilo koje doba godine da otputujete, biće vam izuzetno interesantno.

Dizeldorf, iako je nama na prvu tako delovao, nije uopšte dosadan, već je zapravo grad sa jako mnogo pozitivne energije i super provodom, tako da uz letove po cenama o kojima smo već govorili, slobodno zapalite do ovog dela Nemačke.